Prasa
25-10-2013 | Polscy górnicy na targach przemysłu wydobywczego w Pekinie
25 października w Pekinie zakończyły się targi przemysłu wydobywczego - China Int'l Coal Equipment and Machinery Expo (CICEME). Organizowana w cyklu dwuletnim przez China Int'l Coal Association impreza jest jedną z najważniejszych na świecie wystaw tematycznych poświęconych górnictwu. Tegoroczna, piętnasta edycja, zainaugurowana 22 października, została zgodnie określona przez wystawców jako największa w swojej 30-letniej historii.
Do historii przejdzie również udział polskiej delegacji sektora wydobywczego, która przyjechała w rekordowej liczbie 52 osób, reprezentujących ok. 20 firm, jednostki naukowo-badawcze (Główny Instytut Górnictw,a Politechnika Śląska w Gliwicach) oraz podmioty działające na rzecz promocji rodzimego przemysłu wydobywczego (Polska Technika Górnicza, Krajowa Izba Gospodarcza, CICHE Int'l Trade and Investment). Wydzielony Pawilon Polski, o powierzchnii 100 m2, w skład którego wchodziło również stoisko WPHI Pekin, przygotowany został wspólnie przez Krajową Izbę Gospodarczą, będącą podmiotem wykonawczym w branżowym projekcie promocji sektora wydobywczego oraz Polską Technikę Górniczą, przy wydatnej współpracy organizacyjnej i logistycznej firmy CICHE Int'l Trade and Investment. Polskie firmy prezentowały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne w produkcji maszych i urządzeń górniczych, poczynając od kompleksów ścianowych a na elementach automatyki i systemach bezpieczeństwa kończąc.
Jednym z głównych prelegentów zaproszonych do udziału w sesji plenarnej Konferencji Górniczej, odbywającej się w przeddzień wystawy, był prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, który przedstawił uczestnikom konferencji bieżącą sytuację oraz przyszłość sektora wydobywczego w Europie, a w szczególności w państwach członkowskich UE.
Istotnym elementem związanym z przyjazdem polskiej misji górników do Pekinu były dwa wydarzenia dopełniające: seminarium promocyjne polskiego sektora wydobywczego, zorganizowane w dniu 23 października wspólnie przez KIG i WPHI w Pekinie, we współpracy z China National Coal Association oraz pobyt części delegacji w mieście Tai'an (pr. Szandong) w dniu 24 października w celu nawiązania współpracy z jednym z ważniejszych chińskich ośrodków przemysłowych sektora wydobywczego.
Wróć